Regaip Kandili ile ilgili hadis var mı?

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSLER “O ayda bulunan ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Çünkü o, meleklerin regaib diye isimlendirdikleri bir gecedir. Kim Recep ayının ilk Perşembe gününü oruç tutar ve o günün, akşamla yatsı arası on iki rekât namaz kılarsa, Allah-u Teâlâ o kimsenin günahlarını bağışlar” buyurdu.”3 Şub 2022

Regaip Kandili ile ilgili ayet var mı?

Regaip Kandili Kuran’da geçmez. Kuran-ı Kerim’de Regaip ile ilgili ayet yoktur.11 Oca 2024

Regaip Kandili hadisleri sahih mi?

Peygamber’in Regaib gecesinde ana rahmine düştüğü, receb ayının ilk perşembe günü oruç tutup gecesinde Regaib namazı adıyla bir namaz kılmanın sevap olduğu ve bu gecenin birçok faziletinin bulunduğu yönündeki rivayetlerin asılsız olduğu hadis âlimlerince belirtilmiştir.

Regaip Kandili Nedir hadis?

REGAİP KANDİLİ İLE İLGİLİ HADİSLER. “O ayda bulunan ilk Cuma gecesinden gafil olmayın. Çünkü o, meleklerin regaib diye isimlendirdikleri bir gecedir. Kim Recep ayının ilk Perşembe gününü oruç tutar ve o günün, akşamla yatsı arası on iki rekât namaz kılarsa, Allah-u Teâlâ o kimsenin günahlarını bağışlar” buyurdu.”10 Oca 2024

Regaip Kandili Nedir hadis?

Islam dininde Regaip Kandili var mı?

Selim döneminde (1566-1574) camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakılarak kutlandığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir. Bunlar Mevlid, Regaib, Mi’rac, Berat ve Kadir geceleridir.

Islam dininde Regaip Kandili var mı?

Kamet getirmek kadınlara farz mı?

Namazlarda kadınların erkeklerden ayrıldığı hususlar şunlardır: a) Kendi başlarına namaz kılacak erkekler, ezân okurlar, kâmet getirirler. Kadınlar ise ezân okumaz ve kâmet getirmezler.

Kadınlar farz namazlarda kâmet getirir mi?

a) Kendi başlarına namaz kılacak erkekler, ezân okurlar, kâmet getirirler. Kadınlar ise ezân okumaz ve kâmet getirmezler.

Kadınların kâmet getirmesi mekruh mu?

Kâmet getirecek kişinin hadesten temizlenmiş, âkil ve erkek olması gerekir. Buna göre abdestli olmayan veya cünüp olanın, delinin yahut sarhoşun ve kadının kâmeti mekruh görülmüştür.

Kamet getirmeden namaz kılınır mı?

Değerli kardeşimiz, Kamet getirmek sünnettir. Bu bakımdan kameti terk etmek namaza mâni değildir.5 Nis 2023

Farz namazlarda kamet getirmek şart mı?

İster cemaat ile olsun ister ise tek başına kılınması fark etmeksizin erkeklerin farz olan her namazdan önce kamet getirmeleri sünnet olarak kabul edilir. Kamet Farz Mıdır? Kamet, farz olan namazların sünnetlerini içerir. Yani kamet getirmek sünnettir.29 Ağu 2023

Leave a Comment