Berat Kandili dinimizde var mı?

Berat Kandili (Arapça: ليلة منتصف شعبان, Şaban’ın yarısı), İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi, Berat gecesidir. 16. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nda II. Selim’den itibaren minarelerde kandil yakılmasıyla kandil adını almıştır.

Islamda kandil nedir?

Kandil geceleri namazların kılındığı, Kuran’ın okunduğu, duaların yapıldığı ve salavatların getirildiği gecelerdir. Kandil geceleri, bir Ay takvimi olan Hicri Takvim esas alınarak tespit edilir. Diğer Hicri Takvim gecelerinde olduğu gibi Kandil Geceleri de, tamamlayan gündüzden önce gelmektedir.

Berat Kandili kuranda var mı?

Berat Kandili Kuranı Kerim’de açıkça yer almamaktadır. Ancak, Kuran-ı Kerim’in 44. Suresi olan Duhan suresinde, Kuran-ı Kerim’in “Mübarek bir gecede” nazil olduğunu bildirilmektedir.13 Ara 2023

Islamda kandil ne demek?

Peygamber’in doğumu; doğum yıl dönümü vesilesiyle yapılan törenlere verilen isim; bu törenlerde okunmak üzere yazılmış eserlerin ortak adı. Receb ayının ilk cuma gecesi. Şâban ayının on beşinci gecesi.

Islamda kandil ne demek?

Kuranı Kerimde kandil var mı?

Ayrıca bu gecelerin kutlanmasını nehyeden bir rivayet de yoktur. Bu geceler Osmanlılar döneminde II. Selim zamanından başlayarak, minarelerde kandiller yakılarak duyurulup kutlandığı için “Kandil” olarak anılmaya başlamıştır. Yani kandiller Kur’an’da geçmiyor. Sadece Osmanlılar döneminde yapılan kutlamalardır.

Kuranı Kerimde kandil var mı?

Leave a Comment